Grup Terapisi | Uzman Klinik Psikolog Kartal Şahin

Grup Terapi kişinin ilişkisel bir alanda kendini tanıması, tanıtması, iletişim ve ilişkiler kurma becerilerini fark etme fırsatı sağlar.

Grup Terapileri

 
Grup Psikoterapisi’nin çift yönlü iyileştirici etk

Grup Terapisi


Birçok ülkede bireysel terapi kadar etkin ve yaygın faydalanılan Grup Terapi; kişiye daha uygun fiyata, daha sosyal, daha hızlı içe bakış ve problemlerle mücadele etme desteği sağlar. Grup 4 -14 danışandan ve bir psikoterapistten oluşur.

Bir buçuk saat süren seansların ücreti 120 TL’dir. Haftada bir defa, grupça belirlenen gün ve saatte yapılan seanslar; gizlilik ilkelerine uymayı kabul etmiş; farklı yaşamsal tecrübelere sahip, aynı problemle mücadele etmekte olan bireylerden oluşur. Grup Terapiler Covid-19 sürecinde sağlığımız için Zoom’dan, online olarak yapılmaktadır.

 

 
Kanser_Hasta_Yakinlari_Destek_Grubu_Terapisi

Kanser Hasta Yakınları Destek Grubu

Hayatta bazen kontrolün elimizde olmadığı, karşısında çaresiz kaldığımız yaşam olaylarıyla karşılaşırız. Hayatımızı alınan kötü haber çerçevesinde yaşamaya çalışır, yakınımıza destek olabilmek için yer yer kendimizden vazgeçeriz. Kanser, sevdiğin birini kaybetme korkusunun yanı sıra kişiyi kendi ölümlülüğü ile de yüzleştirir. Bu yoğun ve yıpratıcı duygulara Grup Psikoterapi’si eşliğinde göğüs germek, kişiyi daha güçlü kılar. Grup içi etkileşimlerle; bilgi paylaşımı, sosyal destek ve birlikte mücadele etmek, kişinin tüm yaşananların içinde kendiliği ile bağ kurması için alan açar.

 

 
Şiddete Maruz Kalan Bireyler Destek Grubu

Şiddete Maruz Kalan Bireyler Destek Grubu

Toplumumuzda fiziksel ve psikolojik şiddet son derece yaygın olsa da şiddete maruz kalan bireyler kendilerini çoğunlukla yalnız hisseder ve bunu paylaşmaktan çekinme eğiliminde olurlar. Beynimiz gibi bedenimizin de bir travma hafızası vardır, fiziksel travmalar ruhlarımızı yaralar. Şiddet kişinin ilişki kurma biçimlerini olumsuz etkiler. Şiddet mağduru bireyler sürekli ikinci planda kaldıkları, kendilerine acı çektiren insanlarla ilişki kurma eğiliminde ya da gelecekteki ilişkilerinde şiddete yönelme eğilimi gösterebilir; madde, alkol, seks gibi dışa vurumlara yönelebilir. Grup terapi şiddet maduru bireyin içinde bulunduğu duruma dışardan bakması, bunu değiştirecek sosyal desteği bulması ve ilişki kurma biçimiyle bir profesyonel eşliğinde yüzleşmesi için kişiye alan açar.

 

 
LGBTI_TERAPI

LGBTİ Destek Grubu

İnsan seçemediği bir varoluşun içine doğar. Kadın, Erkek, solak, siyahi, yahudi ya da sarışın olmayı seçemez. Varoluşundan dolayı ayrımcılığa uğrayan, dışlanan, maskeler takarak yaşamak zorunda kalan, yalnız hisseden  ya da bir desteğe ihtiyaç duyan LGBTİ+ bireyler için Grup Terapi faydalı bir seçenektir.

Gruptaki psiko sosyal ortam kişiye yalnız veya yanlış olmadığını gösterir; Grup Psikoterapi LGBTI+ bireylerin kendilerini tanımaları ve gerçekleştirmeleri için alan açar.

 

 
Depresyon Terapisi, Yalnızlık Destek Grubu Terapis

Depresyon, Yalnızlık Destek Grubu


Hayatımızda canımızın hiçbir şey yapmak istemediği, tarifsiz sıkıntı hali hissettiğimiz dönemlerde kendimizi yalnızlaştırırız. Yalnızlık ise değersizlik, çaresizlik gibi duyguları tetikleyerek sizi sürekli kötü hissettiğiniz paradoksal bir döngünün içine sokabilir. 

Depresyon, Yalnızlık Grup Terapisi bu döngüyü kırarak; kendinize doğru bir adım atmanız için, gereken sosyal motivasyon ve psikolojik desteği sağlayan bir alan tanımlıyor.

 

 
Yas Terapisi, Kayıp Terapisi, Ayrılık Destek Grubu

Yas, Kayıp, Ayrılık Destek Grubu

Kaybetmek, birinin hayatınızdan tamamen çıkıp gitmesi, ona bir kez daha dokunamayacak olmak ve anılarıyla baş başa kalmak… İnsan oğlu  çoğunlukla hayatını problemlere çözüm üreterek sürdürür, çözümü mümkün olmayan bir acıyla baş başa kaldığında duygularına esir olabilir ya da ket vurabilir. 

Her iki durumda da kaybı konuşmak, bizde bıraktıklarını netleştirmek ve yası sağlıklı bir alanda yaşamak bireyin kendi hayatına tekrar adapte olması için önemlidir. Grup Terapi’de gereken psiko sosyal desteği alabilir, bir profesyonel eşliğinde biriktirmiş olduğunuz duygularınızı dışa vurabilirsiniz.