SSS | Kartal Şahin, MA, Uzm. Klinik Psikolog

Çalışma hayatım boyunca tanıştığım birçok kişinin bana yöneltmiş olduğu soruları derleyerek sizler için cevapladım.

Sıkça Sorulan Sorular

Çalışma hayatım boyunca tanıştığım birçok kişinin bana yöneltmiş olduğu soruları derleyerek sizler için cevapladım ancak aklınıza takılan başka bir soru olursa lütfen benimle iletişime geçmekten çekinmeyin, kim bilir belki cevaplanması gereken bir soruyu daha buraya eklememi sağlarsınız.

Saygı ve sevgilerimle

Psikolog Kimdir?

Dört yıllık Psikoloji lisans eğitimini tamamlamış, insanın varoluşsal temelleri hakkında fikir sahibi olan, psikoloji bilimini nasıl araştırıp okuyacağını öğrenmiş fakat terapi yetkinliği için gerekli olan bilgiye henüz sahip olmayan, Psikoloji bilimi içindeki Sosyal Psikoloji, Adli Psikoloji, Endüstriyel Psikoloji gibi bir çok farklı alana yönelmeyi tercih etme olasılığı olan bireylerdir.


Klinik Psikolog Kimdir?

Dört yıllık Psikoloji Lisans eğitimine ek olarak, Klinik Psikoloji yüksek lisansını da bitiren kişilerin aldığı ünvandır. Klinik Psikoloji’den mezun bir klinik psikolog; insan davranışlarının sebepleri, davranış ve duygulanım döngüleri, psikolojik rahatsızlıklar ve psikiyatrik ilaçlar hakkında bilgi sahibi olur ancak ilaç yazma yetkisi yoktur. Zaten Klinik Psikoloğun temel hedefi ilaçla tedavi etmek yerine, psikoterapiyle tedavi etmektir; bu yüzden Klinik Psikoloji eğitimi süresince  hangi psikoterapi ekolünü benimseyeceğine karar verir ve Ekol’ün yaklaşım ve tedavi yöntemlerini öğrenmek için seçmiş olduğu Psikoterapi Eğitimlerine başlar.


Psikoterapist Kimdir?

İki ile beş yıl arasında değişkenlik gösteren Psikoterapi Ekol eğitimini tamamlamış; seçtiği Ekol’ün psikoterapi sürecinden geçmiş, düzenli süpervizyon almakta olan; Nesne İlişkileri, Cinsel Terapi, Çift ve Aile Terapisi, Grup terapi gibi insana ve dolayısıyla psikoterapiye dair diğer eğitimleri, terapi ilgi alanına göre tamamlamış kişilerdir. Üniversitedeki Lisans ve Yüksek Lisans eğitimleri psikoterapi eğitimleri için zaruri bir temel oluştursa da, psikoterapi becerisi yüksek oranda psikoterapi eğitimlerinde kazanılır. Toplumdaki ‘kötü’ seans tecrübelerinin büyük çoğunluğuna, bu aşamaların bir veya birkaçını tamamlamayan gerçek ya da sahte psikoterapistler sebep olur.


Psikiyatrist Kimdir?

Ruh sağlığı ve hastalıkları uzman doktorudur. Tıp bölümünü bitirmiş, ardından psikiyatri uzmanlığını tamamlamış kişilerdir. İnsan fizyolojisine dair birikimlerine psikoterapi eğitimleri ekleyen psikiyatristler ilaç kullanımına gerekli görmedikçe daha mesafeli yaklaşırken, psikoterapi uygulamayı bilmeyen ya da tercih etmeyen, tedavilerini ilaçlarla yürütmeyi tercih eden psikiyatristler de vardır. İlaç bazı durum ve hastalıklarda şartken, bazen de psikolojik sorunları sadece öteler. İlacın beyinde salgılattığı hormonların yoksunluğunda yıllarca ötelenmiş problemler daha büyük sorunlara yol açabilir, kronik olarak kullanım gerektirebilir veya bazı ilaçlar bağımlılık yaratabilir. Bu yüzden doğru psikoterapisti seçmek kadar, doğru psikiyatristi seçmek de önemlidir. Psikoterapistler ilaç ya da fizyolojik müdahale gerekli gördüğü durumlarda hastalarını psikiyatriste yönlendirebilir veya psikiyatristler düzenli psikoterapi almaları gerektiğini düşündükleri hastalar için psikoterapistlerle birlikte çalışabilir.


Psikiyatriste Gidiyorum, Psikoterapiye de Başlayabilir miyim?

Evet, başlayabilirsiniz hatta dilerseniz psikiyatristinizi de bu durumdan haberdar edebilir iletişim halinde çalışma zemini oluşturabilir veya psikoterapiyi tamamen ayrı bir zeminde yürütebilirsiniz. 2,323 Kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre; Psikoterapi ile birlikte ilaç tedavisi alan hastaların iyileşme oranı tek başına ilaç kullanan hastalardan çok daha yüksek. Aşağıda refaransını bulabileceğiniz aynı araştırmaya göre tek başına Psikoterapinin depresyon üzerindeki etkisi, tek başına ilaç kullanımından %54 fazla.

Cuijpers, P., Noma, H., Karyotaki, E., Vinkers, C. H., Cipriani, A., & Furukawa, T. A. (2020). A network meta-analysis of the effects of psychotherapies, pharmacotherapies and their combination in the treatment of adult depression. World Psychiatry, 19(1), 92-107.


Kaç Seans Almam Gerekiyor?

Psikoterapi kişinin kendine doğru çıktığı bir yolculuktur, hangi durakta ineceğini danışanın kendisi belirler. Bu yolculukta ne istediğinizi keşfedebilir, kendinizi yakından tanıyabilir, ilişkisel problemlerinize çözümler bulabilirsiniz öte yandan süreci son durağa kadar ilerletip gerçek potansiyelinize ulaşmayı da tercih edebilirsiniz. Son durağa kadar yapılan bir yolculuğun uzaklığını; geçmiş yaşantınız, iç görü miktarınız, psikoterapiden beklenti ve ihtiyaçlarınıza göre birlikte belirliyoruz.


Seans işleyişi hakkında bilgi verir misiniz?

Danışanın ihtiyacına göre haftada bir ya da iki kez  ortak belirlenen gün ve saatte yapılan 50 dakikalık seanslar, etik ilkelere ve gizlilik esaslarına derinden bağlıdır. Danışan ve psikoterapist seans çerçevesini birlikte belirler.


Anlattıklarımın Gizliliğinden Nasıl Emin Olabilirim?

Psikoterapist için en önemli şey seanslarının gizliliğidir. Bu hem etik, hem ahlaki hem de danışanına karşı hissettiği en temel sorumluluktur. Süpervizyonda, birlikte vakalarımızı çözümlediğimiz psikoterapist dahi seanstaki danışanlarımızın gerçek adını, soyadını, mesleğini, yaşını, okulunu ya da oturduğu semti bilmez. Kişiye özel her türlü özel bilgi değiştirilerek kullanılır. Eğer danışan ses kaydı alınmasını ister veya onaylarsa, ses kayıt alınan cihaz kasada kilit altında saklanır.


Grup Terapisi Nedir?

Birçok ülkede bireysel terapi kadar etkin ve yaygın faydalanılan Grup Terapi; kişiye daha uygun fiyata, daha sosyal, daha hızlı bir içe bakış imkanı ve problemlerle mücadele etme desteği sağlar. Haftada bir defa, grupça belirlenen gün ve saatte yapılan seanslar; gizlilik ilkelerine uymayı kabul etmiş; farklı yaşamsal tecrübelere sahip, aynı problemle mücadele etmekte olan bireylerden oluşur. Grup Terapiler Covid-19 sürecinde sağlığımız için Zoom’dan, online olarak yapılmaktadır.


Grup Terapisi İşleyişi hakkında bilgi verir misiniz?

Grup 4 -14 danışandan ve bir psikoterapistten oluşur. Bir buçuk saat süren seansların ücreti 120 TL’dir.  Haftada bir defa, grupça belirlenen gün ve saatte yapılan seanslar; gizlilik ilkelerine uymayı kabul etmiş; farklı yaşamsal tecrübelere sahip, aynı problemle mücadele etmekte olan bireylerden oluşur. Grup Terapiler Covid-19 sürecinde sağlığımız için Zoom’dan, online olarak yapılmaktadır.


Süpervizyon Nedir?

Herkes gibi psikoterapistler de çeşitli duygulanımlar yaşayan, geçmiş yaşam tecrübeleriyle yoğrulmuş, hayatı kendi penceresinden yaşayan insanlardır. Seans odasında anlatılan yaşanmışlıkların, psikoterapistlerin hayatlarında kesişimleri olabilir ve bu da psikoterapi sürecini olumsuz etkileyebilir. Bunu engellemek için psikoterapist, kendi süpervizörüyle haftalık olarak seans odasında buluşur. Aynı Ekol’de çalışan farklı yaşam deneyimlerine sahip bir süpervizör, psikoterapi seansları için ikinci bir kontrol mekanizması oluşturur. Süpervizyonlar  gizlilik ve etik esaslara uygun şekilde, genellikle haftada bir ya da birkaç kez gerçekleştirilir. Süpervizyon, alanda çalışan hemen her psikoterapistin temel ihtiyaçlarından biridir.


Seans Ücretlerin Hakkında Bilgi Verir misiniz ?

Bireysel Terapi seans ücreti 280  TL
Çift Terapisi seans ücreti 300  TL
Grup Terapisi seans ücreti 120  TL