Yaşantısal Problemler | Uzman Klinik Psikolog, Kartal Şahin

-

Yaşantısal Problemler

 
Stres, Öfke problemleri

Stres, Öfke problemleri

Hayatın doğal akışında karşılaştığımız problemler, değiştiremeyeceğimiz durumlar nedeniyle hissettiğimiz stres ve öfke  üzerindeki kontrolü sağlayamadığımızda bizi daha da strese sokan, öfkelendiren bir döngü yaratır. 
Bu döngünün Terapi Sürecinde fark edilmesi ve değiştirilmesi kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde arttırır.

 

 
Yas, Ayrılık Süreçleri

Kayıp, Yas, Ayrılık Süreçleri

Kaybetmek, birinin hayatınızdan tamamen çıkıp gitmesi, ona bir kez daha dokunamayacak olmak ve anılarla baş başa kalmak… 
İnsanlık çoğunlukla hayatını problemlere çözüm üreterek sürdürür, kişi çözümlenmesi mümkün olmayan bir acıyla yüzleştiğinde  duygularının esiri olabilir ya da duygularına ket vurabilir. Her iki durumda da kaybı konuşmak, bizde bıraktıklarını netleştirmek ve yası sağlıklı bir alanda yaşamak kişinin kendi hayatına tekrar adapte olabilmesi için önemlidir. Psikoterapide gerekli desteği alabilir, bir profesyonel eşliğinde biriktirmiş olduğunuz duygularınızı dışa vurabilirsiniz.

 

 
İletişim Problemleri

İletişim Problemleri

İletişim kurmaya karşı isteksizlik, konuşurken ses tonunu ayarlayamama çok yüksek ya da çok kısık sesle konuşmak, kendini ifade etmekte zorlanma, iletişimi kısa tutma gayreti gibi semptomlar kişinin hayattaki muhtemel potansiyeline ulaşmasını, doyurucu ilişkiler kurmasını engeller. 
Psikoterapi eşliğinde iletişim problemlerinizi çözebilir, altında yatan sebepleri anlayabilirsiniz.

 

 
İş hayatı, Mobbing problemleri

İş hayatı, Mobbing problemleri

Vaktimizin ortalama üçte birini çalışarak geçirdiğimiz düşünülürse, üzerimizde oluşan ya da öteki üzerinde oluşturduğumuz baskıyı; doğal kabul etme, alışma eğiliminde oluruz. Uyuduğumuz süre de göz önünde bulundurulursa, hayatımızda büyükçe bir yer tutan stresli çalışma ortamı özel yaşantımıza olumsuz yansır. 

İşte mutsuz olan kişinin özel yaşantısının da bozulma eğiliminde olması kişideki yalnızlık, çaresizlik benzeri hisleri tetikleyebilir. Mobbing altında çalışan kişi kadar, Mobbing uygulayan kişi de stres altındadır.

Her iki durumda da terapi sürecine başlamak, çalışma ortamını kendin ve öteki için daha konforlu kılmak; mutlu bir hayatın anahtarıdır. Mutlu yaşamın önemli şartlarından biri de mutlu çalışma ortamıdır.