Yeme Bozuklukları | Uzman Klinik Psikolog, Kartal Şahin

-

Yeme Bozuklukları

Terapide insana dair her şeyi çalışırız. Nötr bir alanda durur sizlere ayna tutarız. Doğru soruları doğru zamanlarda sorar, kendi özünüzdeki cevabı bulmanızı sabırla bekleriz. Birlikte her şeyi çalışabilir, her şeyi çözebiliriz; peki sen bu adımı atmaya hazır mısın?

Yeme Bozuklukları

Yeme Bozuklukları

Kişinin yeme alışkanlıklarının bedenini, sağlığını ya da dış görünüşünü olumsuz etkilediği durumlardır.

Çocukluktaki ‘Oral’ dönemle ilintili olsa da derinde yatan sebepler çoğunlukla ‘sadece’ yemekle alakalı değildir, psikoterapiyle birlikte derinde yatan düğümlerin çözümlenmesiyle kişi istediği sağlıklı yeme alışkanlıklarına geri dönebilir.

 

 
Obezite Yeme bozukluğu

Obezite

Obezite genetik, fizyolojik, çevresel faktörlerin de etkili olduğu psikoloji kaynaklı, yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Kişiyi bilinç dışı; duygusal açlığını bastırmak için, kendini korumak için veya başka bir bağımlılığın yerini doldurmak için kilo almaya yöneltebilir. Psikoterapi seanslarında hangi sebeplerin yemek yeme hazzını tetiklediğini keşfederek bu boşlukları sağlıklı savunma mekanizmalarıyla doldurmayı hedefleriz.

Psikolojik sebepleri çözümledikten sonra kişi diyetisyen, spor ve benzeri yardımlarla sağlıklı şekilde kilo kaybedebilir. Obeziteye; taciz, tecavüz, ebeveyn kaybı gibi travmalar; haz ihtiyacı, düzensiz cinsel hayat, bağımlı kişilik yapısı, şizoid kişilik yapısı ve daha bir çok psikolojik etmen sebep olabilir. Kişinin kilo almasında genellikle bilinç dışı faktörler etkili olduğu için kişi kısa vadede kilo verse bile, uzun vadede tekrar kilo alacaktır; psikoterapi sağlıklı ve uzun vadeli kilo kaybı için önemli bir adımdır.

 

 
Anoreksiya Nevroza

Anoreksiya Nevroza

Kişinin beden gerçekliği algısının bozulması sonucu kendini ne kadar zayıflarsa zayıflasın hâlâ kilolu görmesine sebep olur, bu yüzden genellikle sağlıklarını tehdit edecek ölçüde az besin tüketirler.

 

 
Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu

Kişinin yemek yiyerek hayatında stres unsurlarından ve problemlerden kaçınmaya çalışması sonucu, gereğinden fazla yiyerek kilo alması olarak tanımlanabilir.

 

 
Bulimiya Nevroza

Bulimiya Nevroza

Aşırı yemek yeme atakları ve ardından gelen kusma ataklarıyla tanımlanır.